EMERYTURA TAK, ALE NIE DLA UMYSŁU

Na stan funkcji poznawczych, w tym pamięć, wpływa m.in. wiek. Zaburzenia pamięci z kolei wpływają na samoocenę i codzienne funkcjonowanie osób starszych. Dlatego tak ważne jest, by pracować nad tym, aby jak najdłużej zachować ją w dobrej kondycji i nie pozwolić naszemu umysłowi przejść na emeryturę.

Z oczywistych względów, trenowanie pamięci jest przydatne w podnoszeniu komfortu życia. Z kolei aktywni i sprawni seniorzy tacy jak uczestnicy Dziennego Domu „Senior-WIGOR” w Budach Głogowskich chętnie wybierają zajęcia z treningu pamięci, chcąc zachować stabilny stan swoich funkcji poznawczych.

Pomóc w tym mogą m.in. gry pamięciowe w formie np. puzzli, memorów, tanagramów, układania obrazków według wzoru i innych gier planszowych, które poza ćwiczeniem pamięci pozwalają także miło spędzić czas z innymi osobami.

Treningi pamięci dla seniorów praktykowane systematycznie, dają dobre efekty u podejmujących ćwiczenia. Badania wykazały, że praktykowanie treningów pamięci dla seniorów, wydłuża komfort codziennego funkcjonowania starszych osób o przynajmniej 10 lat.

Ćwiczenia pamięci choćby w postaci różnych gier towarzyskich, karcianych, czy planszowych powinny stać się rutyną dla każdej osoby po 60 roku życia.

Gry, które są wykorzystywane przez seniorów do ćwiczenia pamięci zostały zakupione dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 – Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu „Senior+” – edycja 2019.

Post Author: Edyta Bajek