TRENING PAMIĘCI

W Dziennym Domu „Senior-WIGOR”  w Budach Głogowskich od lipca do listopada trwają zajęcia treningu pamięci zorganizowane przez Stowarzyszenie na rzecz osób starszych „Złota Jesień” w ramach projektu „Z wigorem przez życie”. Podczas zajęć seniorzy poznają jak funkcjonuje mózg po 50-tce oraz co mogą robić dla swojego mózgu, by zachować młodość.

Uzyskują informacje o rodzajach pamięci i sposobach jej ćwiczenia. I tak pamięć autobiograficzna ćwiczona jest poprzez wspomnienia, oglądanie zdjęć, pamiątek, przypominanie sobie smaków z młodości, czy choćby za pomocą stworzenia drzewa genealogicznego i przypomnienia sobie członków swojej rodziny. Pamięć faktograficzna trenowana jest poprzez słuchanie serwisów informacyjnych i zapamiętywanie usłyszanych informacji, rozwiązywanie quizów, czy czytanie książek. Pamięć krótkotrwałą dzięki której wiemy o czym rozmawiamy, czego szukamy w gazecie, czy choćby ile jajek mamy wrzucić do placka, którego przepis przeczytaliśmy przed chwilą seniorzy ćwiczą poprzez m.in. rozwiązywanie różnych zadań pisemnych przygotowanych przez pedagoga. Ćwiczenie pamięci krótkotrwałej odbywa się także poprzez zapamiętywanie twarzy przechodniów, strojów, tablic rejestracyjnych, kolejności kart, czy znalezienie przedmiotu, który został schowany.

Seniorzy podczas zajęć  z treningu pamięci poznają także sposoby usprawniające umysł podczas codziennych czynności np. jak łatwo zapamiętać listę zakupów, liczby, czy daty oraz w jaki sposób radzić sobie, kiedy nie pamiętamy gdzie coś położyliśmy, czy co mieliśmy zrobić.

Sprawność umysłu doskonalona jest także za pomocą specjalnie dobranych gier logicznych (schubitnix, słowny turniej, tablica magnetyczna – ułóż wzór). Seniorzy podczas tych zajęć wykonują także ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową, koordynację ruchowo-wzrokową i orientację przestrzenną m.in. poprzez odszukiwanie kontur i malowanie ukrytych obrazków.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Z wigorem przez życie” – zadanie z zakresu pomocy społecznej wynikające z „WOJEWÓDZKIEGO PROGRAMU POMOCY SPOŁECZNEJ NA LATA 2016-2023”.

Post Author: Edyta Bajek