Niby niepozorne pudełko zapałek może okazać się świetną pomocą terapeutyczną. Przekonali się o tym seniorzy z Dziennego Domu „Senior – WIGOR” podczas zajęć treningu pamięci, rozwiązując zagadki z zapałkami.
Każdy z uczestników otrzymał pudełko zapałek, kartkę z zagadką i kartkę z miejscem na swoje zapałki. Do rozwiązania było pięć rodzajów zagadek: z jednej liczby tworzymy inną, dodawanie i odejmowanie do 10, dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych, mnożenie, dzielenie. W każdej zagadce trzeba było tak przełożyć jedną zapałkę, aby wyszło poprawne równanie. Następnie odbyły się „zapałkowe zawody”. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich nadała sobie nazwę związaną z tematyką zapałek. I tak rywalizowały ze sobą: Dziewczynki z zapałkami, Płonące zapałki, Zapałkowe seniorki. Uczestnicy w grupach rozwiązywali zagadki i rywalizowali o zwycięstwo.
Zagadki z zapałkami znakomicie wpływają na motorykę małą dłoni i logiczne myślenie. Ponadto ćwiczą lewą półkulę mózgu, rozwijają wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość. Co więcej pobudzają procesy myślowe, percepcje wzrokową i koordynacje wzrokowo-ruchową.