Zakończenie projektu „Senior z WIGOREM – edycja II”

W grudniu zakończył się projekt „Senior z WIGOREM – edycja II” realizowany w ramach programu: Zadanie z zakresu pomocy społecznej wynikające z „WOJEWÓDZKIEGO PROGRAMU POMOCY SPOŁECZNEJ NA LATA 2016-2023” współfinansowany ze środków Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

W ramach projektu uczestnicy Dziennego Domu „Senior – WIGOR” mogli uczestniczyć w:

– zajęciach dogoterapii, to zajęcia z wyszkolonym psem, który pełni tutaj główną rolę. Zajęcia z dogoterapii pozwalają przede wszystkim na przerwanie bariery nieśmiałości. Ćwiczenia podczas zajęć dostosowane były do indywidualnych potrzeb uczestników.
         Psy dzięki swojej bezgranicznej miłości i oddaniu potrafią otworzyć niejedno serce.

– zajęciach plastycznych, twórcze i manualne zabawy najbardziej wzbogacają osobowość seniorów. Rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, możliwość wyładowania emocji, a to wszystko dzięki sztuce. Na naszych zajęciach zostały własnoręcznie wykonane między innymi koszyczki z papierowej wikliny, decoupage na deseczkach, kolorowe słoiczki, shamballa – bransoletki, jesienna wydrapywanka, orzechowe choinki oraz Aniołki,

– terapii śmiechem, Śmiech pozwalał uczestnikom eliminować syndromy stresu, zwłaszcza strachu,  sprzyjał sprawnej komunikacji. W grupie co prawda „bywa zaraźliwy, ale jest to najprzyjemniejsza odmiana choroby zakaźnej” (B. Johnson), skraca dystans i służy zjednywaniu sympatii. Jest najtańszą formą terapii, a zarazem, w połączeniu z uśmiechem, jest prezentem od losu, który może wrócić do nas i wesprzeć w trudnych momentach naszego życia

– masażu relaksacyjnym sportowym oraz zdrowotnym mającym na celu pomoc osobom aktywnym fizycznie w utrzymaniu formy. Możliwość relaksu podczas takiego zabiegu jest gwarantowanym, pozytywnym skutkiem ubocznym.

Uczestnicy w ramach powyższego zadania udali się do kina Helios na film pt „Cudowny chłopak” w porywającej opowieści o tym, że niełatwo być innym. Ekranizacja międzynarodowego bestsellera, który wzruszył i rozbawił naszych seniorów.

Sięgając po burzliwą biografię Edith Piaf, uczestnicy wybrali się do Teatr Maska w Rzeszowie, który wystawił historię artystki.
Obserwujemy kobietę pełną sprzeczności, rozchwianą, skłonną do ulotnych romansów, chwiejną, bezczelną i serdeczną, pełną lęków i obaw, roześmianą, zagubioną i samotną. Utalentowaną nadzwyczajnie. Nieprzewidywalną awanturnicę, szukającą ukojenia w alkoholu i morfinie. Niespodziewanie fukającą na otoczenie, traktującą bliskich antypatycznie, choć posiadającą hipnotyczną siłę przyciągania ich do siebie.

Uzupełnieniem dotychczasowych zadań  były tegoroczne odwiedziny przez świętego Mikołaja oraz wspólnie  spędzona wigilia.

 

Post Author: Edyta Bajek